Wednesday, 14 November 2012
Contoh RPH Objektivisme
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN 1 (Objektivisme)
Tarikh/
Hari
|
:
|
20.3.2012 Selasa
|
|
|
|
Masa
|
:
|
7.40 – 8.40 pagi
|
|
|
|
Bil.
Pelajar
|
:
|
30 orang
|
|
|
|
Kelas
|
:
|
2 Cerdik
|
|
|
|
M/
Pel
|
:
|
Bahasa Malaysia
|
|
|
|
Tajuk
|
:
|
Jagalah Kebersihan
|
|
|
|
Objektif
|
:
|
Di akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyenarai
secara lisan 2 bahan yang digunakan
untuk mencuci tangan dengan betul.
2. Melakonkan
cara mencuci tangan dengan betul.
3. Menyenarai
secara lisan 3 kebaikan mencuci tangan
dengan betul.
|
|||
Pengetahuan
Sedia Ada
|
:
|
Murid
telah mengetahui tentang kepentingan menjaga kebersihan mencuci tangan dengan
sabun pada pelajaran yang lepas
|
|||
Konsep
|
:
|
Objektivisme
|
|||
Bahan
|
:
|
LCD, Computer, Radio. Kad Imbasan
|
|||
Nilai
|
:
|
Menjaga kebersihan
|
|||
Kemahiran
|
:
|
Psikomotor
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
+/- 5 minit
|
Mari menyanyi ’Can Mali Can”
|
Guru memperdengarkan lagu ”Can Mali Can” dengan menggunakan radio kepada murid.
Guru meminta murid bersama-sama menyanyikan
lagu.
|
Murid menyanyi menyanyi ’’Can Mali Can” dengan
iringan muzik.
|
komputer
lagu can mali can
LCD
|
Perkembangan Langkah 1
+/- 20 minit
|
Menerangkan bahan yang digunakan untuk membasuh
tangan :
1. Sabun
2. Air yang mengalir
|
Guru menayangkan kad imbasan gambar bahan-bahan yang digunakan untuk
mencuci tangan dan menerangan kegunaannya.
|
Murid melihat dengan teliti bahan-bahan yang digunakan untuk mencuci
tangan.
|
Komputer
kad imbasan
persembahan PPT
LCD
|
Langkah 2
+/- 30 minit
|
Demonstrasi mencuci tangan
dengan betul menggunakan LCD
|
Guru memainkan tayangan persembahan
cara mencuci tangan dengan betul berbantukan LCD
|
Murid melihat tanyangan LCD berkaitan cara mencuci tangan yang diberikan oleh guru
|
Komputer
persembahan PPT
LCD
|
Penutup
+/- 10 minit
|
Kebaikan mencuci tangan dengan betul
1. Dapat mengelakkan dari kuman
dan bakteria
2. Dapat mengelakkan dari
jangkitan kuman
3. Menghilangkan kuman dan
bakteria yang ada pada tangan
4. Sihat dan hidup dengan aman
|
Guru menyoal murid secara rambangn seorang demi seorang murid kebaikan
mencuci tangan.
Guru membetulkan jawapan yang diberikan oleh murid.
|
Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru
|
|
Refleksi :
1.
28 orang daripada 30 orang murid dapat menyenaraikan secara lisan 2 bahan
yang digunakan untuk mencuci tangan
2.
30 orang murid dapat melaksanakan cara mencuci tangan dengan betul
3.
30 orang murid dapat menjawab 3 kebaikan mencuci tangan dengan betul
secara lisan.
Contoh RPH Konstruktivisme
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1 (Konstruktivisme)
Tarikh/ Hari | : | 20.3.2012 Selasa | | | |
Masa | : | 7.40 – 8.40 pagi | | | |
Bil. Pelajar | : | 30 orang | | | |
Kelas | : | 2 Cerdik | | | |
M/ Pel | : | Bahasa Malaysia | | | |
Tajuk | : | Jagalah Kebersihan | | | |
Objektif | : | Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Menyenarai secara lisan 2 bahan yang digunakan untuk mencuci tangan dengan betul. 2. Melakonkan cara mencuci tangan dengan betul. 3. Menyenarai secara lisan 3 kebaikan mencuci tangan dengan betul. | |||
Pengetahuan Sedia Ada | : | Murid telah mengetahui tentang kepentingan menjaga kebersihan mencuci tangan dengan sabun pada pelajaran yang lepas | |||
Konsep | : | Konstruktivisme. | |||
Bahan | : | LCD, Computer, Radio. Kad Imbasan | |||
Nilai | : | Menjaga kebersihan | |||
Kemahiran | : | Psikomotor |
Langkah/Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran Pembelajaran | Catatan | |
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | |||
Set Induksi +/- 5 minit | Mari menyanyi ’Can Mali Can” | Guru memperdengarkan lagu ”Can Mali Can” dengan menggunakan radio kepada murid. Guru meminta murid bersama-sama menyanyikan lagu. | Murid menyanyi menyanyi ’’Can Mali Can” dengan iringan muzik. | komputer lagu can mali can LCD |
Perkembangan Langkah 1 +/- 15 minit | Menerangkan bahan yang digunakan untuk membasuh tangan : 1. Sabun 2. Air yang mengalir | Guru menayangkan kad imbasan gambar bahan-bahan yang digunakan untuk mencuci tangan dan menerangan kegunaannya. | Murid melihat dengan teliti bahan-bahan yang digunakan untuk mencuci tangan. | Komputer kad imbasan persembahan PPT LCD |
Langkah 2 +/- 30 minit | Demonstrasi mencuci tangan dengan betul menggunakan LCD | Guru meminta 3 orang murid menunjukkan cara mencuci tangan di rumah secara bergilir di hadapan kelas | Murid datang ke hadapan kelas dan menunjukkan cara mencuci tangan di rumah | |
Langkah/Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran Pembelajaran | Catatan | |
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | |||
| | Guru seterusnya menunjukkan cara mencuci tangan dengan betul menggunakan air dan sabun basuh. Guru meminta murid membentuk 3 kumpulan dalam bulatan dan meminta seorang murid menunjukcara mencuci tangan dengan betul. | Murid mendengar dan melihat dengan teliti Murid membuat 3 kumpulan dan membuat bulatan. Seorang murid yang dipilih menunjukcara mencuci tangan dengan betul. | Sabun Air |
Penutup +/- 10 minit | Kebaikan mencuci tangan dengan betul 1. Dapat mengelakkan dari kuman dan bakteria 2. Dapat mengelakkan dari jangkitan kuman 3. Menghilangkan kuman dan bakteria yang ada pada tangan 4. Sihat dan hidup dengan aman | Guru meminta murid menyenaraikan secara lisan kebaikan mencuci tangan dengan betul Guru menggalakkan dan membimbing murid menjawab soalan | Murid menjawab secara lisan soalan yang diberikan oleh guru. | |
Refleksi :
1. 28 orang daripada 30 orang murid dapat menyenaraikan secara lisan 2 bahan yang digunakan untuk mencuci tangan
2. 30 orang murid dapat melaksanakan cara mencuci tangan dengan betul
3. 30 orang murid dapat menjawab 3 kebaikan mencuci tangan dengan betul secara lisan.
Subscribe to:
Posts (Atom)